1 Nisan 2013 Pazartesi

Şaka Değil, Gerçek

Bilmeyenler için kısaca bahsetmem gerekirse Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Özdil Beldesi vardır sevgili insancıklar. Hah işte, ben oralıyım. Hani askerde sorulunca Oflu arkadaşlar ben Trabzonluyum değil de direkt Ofluyum derler ya, biraz o misal oldu ama olsun.

Her neyse... Eğitim hayatımın büyük bir kısmını kendi köyümde (belde evet ama köy deyince daha kolay oluyor) okudum; lisenin sonuna kadar. Evet, köyümüzde lisemiz var ayıptır söylemesi.

Efendim, biz köy ahalisi zaten gidiyorduk lisemize. Çevremizdeki köylerden gelen arkadaşlar da vardı haliyle. Ama bir de pansiyonumuz vardı. Yani bayağı dışardan gelen arkadaşlarımız vardı. Liseyi yatılı okumak için gelinecek çok süper bir yer gibi görünmemiştir bence onlara Özdil ilk geldiklerinde. Bazı arkadaşlarımız vardı mesela 'abi ne bileyim, Trabzon deniz kıyısıdır diye yazdık; nerden bileyim buranın denizden 16 km. içeride, dağların arasında bir yer olduğunu' dediğine şahit oldum sıkça. Ne günlerdi ya, böyle yazınca özlemiş kadar oldum.

Hala net bir noktaya varmış değilim, farkındayım ama acelem yok.

Şimdi düşününce bana hala tuhaf geldiğini fark ediyorum aslında. Yani mesela ben çıkıp da sallıyorum Konya'da lise okumaya gitmek ister miydim? Ne düşüneceğim, nasıl düşüneceğim? Kafam basmazdı bir kere o zamanlar. Ben ki ilköğretimin sonunda girdiğim ve o zamanki adı yanlış hatırlamıyorsam Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan (ismi bile çile gibiymiş yemin ediyorum) o sınavlara ne için girdiğimi tam bilmeyen biriydim. Yani sınavlara giriyordum ama bir nevi hobi olarak. İnsan canı sıkılınca soru çözer mi arkadaş? Ben çözüyordum. Rasyonel sayılarda mesela hiçbir soru kitabımda eksik soru yoktur. Hastalık gibi bir şeydi herhalde. Sonra işin içine türevdi integraldi, böyle daha güzel konular çıkınca soru çözmez; daha çok düşünür olduk. Böylesi de güzel.

Daha fazla abartmadan bu yazıyı yazma sebebime geleyim en iyisi. Bu kadar uzattım ki belki sıkılan olur da gider. Milleti oyalamayayım. Ha, bunun için yazıyı kısa da tutabilirdim ama zevzek kişiliğime ters ve kendimle (zevzekliğimle) barışık bir insanım. Onun için Özdil'deki bu arkadaşlardan devam ediyorum.

Bu arada en sevdiğim kız ismi Özlem'dir benim. Bilin istedim. Niye bilmiyorum, gerçekten. Hayatımda böyle sorgulamadan net karara vardığım şeyler var. En sevdiğim erkek ismi de Mustafa'dır mesela. Resmen bana sorup da koymuşlar ismimi küçükken.

Şimdi içimizdeki zeki arkadaşlar Özlem isminde bir arkadaştan bahsedeceğimi anlamışlardır. Hah işte, Özlem diye bir arkadaş da vardı bu dışardan gelen arkadaşlar arasında. Şehir dışı değil ama. Gerçi böylesi daha ilginç. Aynı şehirde okuyacaksan o kadar zahmete ne gerek var arkadaş? Şaka şaka Özlemcik, kızma. Bir dakika! :)

Benden daha zeki bir insandır kendisi ama eşit ağırlık sınıfındaydı. Biz sayısalcılar için büyük kayıp... İlginç de bir insandır, şaka kaldırır. Daha önemlisi şaka yapar mesela. Kendisiyle dalga geçebilen insanlara oldum olası saygı duymuşumdur. Bir de mesela Özlem'i somurtkan bir ifadeyle gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Sonuç olarak kendisi şaka gibi bir insandır; yani güldürür, neşelendirir.

Bugün senin doğum günün Özlemcik. Gitmesek de görmesek de, pardon, aramasam da sormasam da orda olduğunu bilmek güzel. Bak, gece gece işi gücü bıraktım bunları yazdım. Neden? Çünkü bu saatte arasam beni dayaktan gebertirsin. Bu saatte aranır mı insan hiç? Lütfen yani, görgüsüzlüğün lüzumu yok. :)

Biraz delilik her zaman iyidir. Onun için hep böyle kalmanı diliyorum Özlemcik. Bu söylediğim de dayaklık ama olsun. Dövemeyeceğin bir mesafede olmanın getirdiği rahatlık var bir kere üstümde.

Mutlu mutlu bir sürü yeni yaş diliyorum sana son olarak. Doğum günün kutlu olsun, daha güzel nice mutlu senelere. :)

Okuyucuya Not 1: Şimdi köy dedim, falan dedim, filan dedim ammaaa bizim lisemiz (Özdil Çok Programlı Lisesi) gayet başarılı bir okuldur. Yanlış olmasın. Kanıt arıyorsanız siiviimi yollayabilirim. :)

Okuyucuya Not 2: Şimdi kimse gelip de bana yok efendim bana niye yazmadın böyle bir yazı falan demesin. Adın Özlem'di de yazmadım mı? Erkeksen hiç şansın yok zaten. Benim adım da Mustafa olduğu için birisine Mustafa diye seslenemiyorum. Kulağıma çok saçma geliyor.

Kendime Not: Sonum hayrolsun inşallah.

7 yorum:

 1. BU YAZIDA İSMİ GEÇEN DEĞERLİ İNSAN BENİM :) AMA BENİ DEĞERLİ KILAN ASLINDA (İSMİ BENİM İSMİMDEN GÜZEL OLMASA DA)İSMİ GÜZEL KENDİ GÜZEL İNSAN MUSTAFA'DIR. MEMNUNİYETİMİ, MUTLULUĞUMU BELİRTECEK KELİMELER ARIYORUM, CÜMLELER KURMAYA ÇALIŞIYORUM AMA BULAMIYORUM ÇÜNKÜ BEN GÜZEL İNSAN MUSTAFA KADAR KİTAP OKUMUYORUM. YAZIKLAR OLSUN BANA, NASIL Bİ İNSANMIŞIM BEN... ADAM DÖKTÜRMÜŞ BEN İKİ CEVAP YAZAMIYORUM. HOŞ ASLINDA ÖZDİL'DEN BENDEN DAHA ÇOK BAHSETMİŞ AMA NEYSEEEE... O ZAMAN BEN DE ÖZDİLDEN BAHSEDEYİM. DÜN GİBİ AKLIMDA. HERKES BİR OKULA KAYDOLMUŞ BENİM GİDECEĞİM OKUL HALA BELLEİ DEĞİL. MUSTAFA'NIN BAHSETTİĞİ SINAVIN SONUCUNU SAYIN MÜDÜRÜMÜZ(!) BANA İLETMEMİŞTİ. NEYMİŞ EFENDİM BEN ORDA OKUYAMAZMIŞIM BABABABABAA RASTLANTI ESERİ GÖRDÜK BÖYLE BÖYLE DEDİ SİZE VERMEDİM NASILSA O OKULA GİTMEZSİN DEDİ. BEN DURURMUYUM HEMEN ERTESİ GÜN Kİ BU CUMARTESİ GÜNÜ OLUYOR BABAMLA KALKTIK GİTTİK O GÜZEL Mİ GÜZEL BELDEYE. O GİTTİĞİMİZ YOLUN SONUNU ÇOK MERAK EDİYORDUM Kİ BİR YAZI ÖZDİL'E HOŞ GELDİNİZ. RAMPAYA DOĞRU ÇIKARKEN DAHA OKULLA GÖRÜŞMEDEN Kİ BEN ÇOK GEÇ KALMIŞTIM BENİ KABUL EDECEKLERİ BİLE KESİN DEĞİLDİ BABA BURASI TAM OKUNACAK YER BEN BURDA OKUMALIYIM DEDİM VE HİÇ BİR GÜN PİŞMAN OLMADIM BU SÖYLEDİĞİMDEN. EVET SIKINTI GÜNLERİMİZDE OLDU, BELKİ ŞU AN Kİ YERİMDEN MEMNUN DEĞİLİM AMA O KÜÇÜK CENNETTEN HER ZAMAN MEMNUN KALDIM, O KÜÇÜK CENNETTEN VE İNSANLARINDAN. BUNU HER YERDE SÖYLÜYORUM, SÖYLEYECEĞİM DE. ÇOK DEĞERLİ ARKADAŞLARIM, ÇOK DEĞERLİ HOCALARIM OLDU ORDA. EVET BEN EŞİT AĞIRLIKÇIYDIM AMA HAKKIMI YEME MUSTAFA 2,5-3 HAFTA SAYISALDA KALDIM :) BELKİDE HAYATTA YAPTIĞIM EN AHMAKÇA ŞEYDİ SAYISALI BIRAKIP EŞİT AĞIRLIĞA GEÇMEM AMA ŞÜKÜR Kİ O OKULDAYDIM. BİLMİYORUM BEN DE HANGİ SONUCA VARACAĞIM. YAZIYORUM BÖYLE AMA BEN DE NEREYE VARACAĞIMI BİLMİYORUM. BİLDİĞİM TEK ŞEY İYKİ DOĞMUŞUM :) İYKİ GÜZEL İNSAN MUSTAFA'YI TANIMIŞIM. ÇOKKK TEŞEKKÜR EDERİM MUSTAFA HER ŞEY İÇİN ALLAH RAZI OLSUN. KENDİNE NOT: ALLAH SONUNU HAYREDER İNŞALLAH:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. B-b-be-ben te-teşekkür ederim Özlemcik. :)

   Sil
 2. Madem ki biz okuyucuları da bu yazıya dahil ettiniz, bize de Özlem'in doğum gününü kutlamak düşer. Mutlu yıllar dilerim :)
  Bu arada benim de en sevdiğim arkadaşlarımdandır kendi Özlemim. İnsanları genellemeyi sevmesem de şimdiye kadar tanıdığım pek çok Özlem içinde sevmediğim bir Özlem'e rastlamadım. İsim koymak önemli tabii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmi taşıyabilmek de önemli. Demek ki Özlem'lerde genel olarak bir başarı söz konusu. :)

   Sil
 3. Nice mutlu, güzel seneler geçirmesini dilerim ben de kendisinin. :)
  Senin vesilen ile fazladan güzel dilekler de ulaşıyor arkadaşına. Yazıyı okurken bir kez daha düşündüm, söylemeden geçemeyeceğim: Yaaa cidden sen köşe yazarı falan olsana! Çok keyifli oluyor böyle içten yazılarını okuyunca; insanı deşarj ediyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben köşelere sığmam be Shima. Hangi köşe bana zincir vuracakmış, şaşarım yani. :) Olur da günün birinde bir gazete çıkarırsa söz, gönüllü köşe yazarın olurum ama. :)

   Sil
  2. arkadaşlar hepinize güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil