11 Mart 2012 Pazar

Kitap Okumak Üzerine...

Özellikle üniversitenin ilk döneminde çok seri kitap okurdum. Yanımda bir laptop falan olmadığı için sanırım, kendimi tamamen ilim-irfana vermiş durumdaydım. Sonra bilgisayarı alınca mertlik bozuldu tabii. :) 

Her neyse... 

Özellikle geçtiğimiz yazdan bu yana istediğim sıklıkta kitap okuyamıyordum. Elim gitmiyordu bir türlü. Halbuki okumak da istiyordum. Kendimle böyle kavgalı olduğum dönemlerin birinde Goodreads'i keşfettim. Sanırım klasik bir Türk olmamdan mütevellit (bu kelimeyi de bir yazıda kullandım ya, artık benden havalısı yok) beni bildiğin gaza getirdi bu site.

Kendi kitaplığınızı kurabiliyor, kendinize yıllık kitap okuma hedefi koyabiliyorsunuz. 2012'ye başlarken bana da sordu "hacı sence bu sene kaç kitap okursun sen" diye. Ben de mühendisim olacağım ya güya hemen bir hesap yaptım "lan üç haftada bir kitap okusam 365 gün bölü 21, yok lan böyle zor oldu; 52 hafta bölü 3... yaklaşık 17" diye. Gittim 17 yazdım. Aslında sayı önemsiz; sonuç önemli.

Sonuç; işe yarıyor sayın seyirci. Artık kendime yenilmek istemediğimden midir nedir her gün / akşam / gece fırsat buldukça kitap okuyorum. Eskisi gibi değil ama. Önceden sadece roman okurdum, çok büyük bir hataymış; yeni fark ediyorum. Şimdi bir şiir kitabı, bir denem, bir öykü, bir roman... Hepsi aynı anda da çok rahat bir şekilde okunabiliyor. Çok daha da zihin açıcı oluyor. 

Goodreads'ten sonra da Vikitap'ı buldum ama içeri aktarma gibi bir özelliği olmadığında dolayı burda da tüm kitapları tekrar bulup seçmeye falan üşendim. Yani ille de Türkçe bir yer isteyenler için de burası gayet hoş bir site bence, zamanla daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum.

Merak eden olursa diye ahan da burası benim Goodreads sayfam. Bence böyle bir konuda herkes kendisini gaza getirebilmeli. Okumak güzeldir efem, saygılar. :)

2 yorum:

 1. merhaba,

  içeri aktarma özelliğini kısa süre sonra hazır hale getiriyoruz!

  ilginiz için teşekkür ederiz.

  vikitap.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel olacaktır o zaman site. Bu kadar çabuk bir karşılık (daha doğrusu bir karşılık) beklemiyordum.

   Teşekkür ederim. :)

   Sil